MLF1608A1R8JTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
MLF1608A1R8JTD25
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0603(1608 Metric) SMD/SMT 1.8 µH 5 % 50 mA 850 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.94 mm
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Height800 µm
RatingsAEC-Q200
Self Resonant Frequency90 MHz
Q Factor15
Current Rating50 mA
DC Resistance (DCR)850 mΩ
Test Frequency10 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingShielded
Inductance1.8 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current150 mA